pexels-photo

Wielu profesjonalistów zajmujących się psami z problemami opisuje swoich podopiecznych jako psy reaktywne. Co to właściwie oznacza?

Pies reaktywny, to pies, który przesadnie reaguje na bodźce z otoczenia zewnętrznego. Najczęściej sprowadza się to do nadmiernego obszczekiwania lub rzucania się na obiekty, które wyzwalają niepożądaną rekację. Typowymi zjawiskami są obszekiwanie przechodzących ludzi, biegaczy, psów, rowerów; szczekanie na dźwięki usłyszane z daleka, szczekanie na biegające dzieci.Zdarza się również reaktywność objawiająca się wycofaniem z otoczenia i przesadny strach przed bodźcem o niewielkim natężeniu (np.człowiek w bardzo dalekiej odległości).

Trudno zabrać takiego psa w miejsce publiczne, ponieważ poziom stresu w takiej sytuacji jest tak wysoki, że ani pies ani właściciel nie mają frajdy ze wspólnego wyjścia.

Przyczyną problemu jest najczęściej niewystarczająca socjalizacja w wieku szczenięcym lub bardzo traumatyczna przeszłość zwierzęcia.

Jest kilka metod na przezwyciężenie tego problemu. Ich wspólnym mianownikiem jest dawanie psu poczucia kontroli nad sytuacją, rozwijanie umiejętności opanowania emocji oraz nauczenie psa strategii radzenia sobie w trudnych dla niego sytuacjach.